DLA RODZICÓW

Pierwsza kolonia, obóz
– porady dla rodziców

Wakacje, to czas beztroski, intensywnych przeżyć – zarówno dla dzieci, które po raz pierwszy wyjeżdżają na kolonie, jak i dla rodziców, którzy niemniej przeżywają rozłąkę. Jak przygotować się do wyjazdu? O co należy zadbać, aby wyjazd okazał się dla dziecka czasem zabawy, nawiązywaniem nowych znajomości, a rodzic mógł być spokojny, że dziecko jest pod dobrą opieką? Odpowiedzi na wszystkie pytania znajdziecie w naszym poradniku.

1. Zanim wybierzesz ofertę kolonijną, sprawdź organizatora wypoczynku.

Zapoznaj się z opiniami rodziców, których dzieci wyjeżdżały na kolonie z danym organizatorem. Zadbaj o to, by poznać proponowany plan zajęć, ofertę wycieczek, kwalifikacje opiekunów. Zebrane informacje pozwolą zachować spokój w czasie pobytu dziecka na kolonii.

2. Porozmawiaj z dzieckiem o jego wyjeździe. 

Poinformuj, dokąd pojedzie, na ile dni. Zapoznaj je z ofertą zajęć, powiedz, co je czeka w czasie kolonii, jak będzie spędzać swój wolny czas. Opowiedz o wychowawcach. Wszystkie informacje pomogą mu lepiej znieść czas rozstania z członkami rodziny, a także pozwolą na szybszą aklimatyzację w nowym miejscu.

3. Dziecko należy uprzedzić o tym, co może je spotkać w czasie wyjazdu. 

Zaufaj wychowawcom, którzy będą opiekować się Twoją pociechą. Pamiętaj jednak, że dziecko musi być przygotowane na róże sytuacje. Przede wszystkim należy wymagać od niego samodzielności, co nie oznacza, że nie może liczyć na wsparcie ze strony wychowawców. Wręcz przeciwnie – musi wiedzieć, że w czasie pobytu na kolonii wychowawca niejako „zastępuje” rodzica na czas jego nieobecności. Ważne, żeby dziecko miało świadomość, że jest bezpieczne, a wyjazd jest dla niego wielką przygodą, której nie może się obawiać.

4. Spraw, by dziecko miało poczucie, że może zwrócić się do Ciebie z każdą sprawą. 

Jeśli będzie potrzebowało kontaktu – niech zadzwoni i porozmawia z Tobą. Dłuższe rozstanie sprawi, że Twój maluch może zatęsknić, dlatego uświadom go, że oprócz kontaktu, jaką jest rozmowa przez telefon, może też liczyć na krótkie odwiedziny.

5. Pamiętaj, że dając dziecku możliwość kontaktu telefonicznego, możesz narazić go też na kradzież.

Ważnym jest, aby dziecko miało swobodę w kontakcie z rodzicem, ale należy pamiętać o tym, że kolonie, 
to czas, gdy dziecko ma nauczyć się samodzielności, a także odpocząć od ciągłego kontrolowania telefonu. Dobrym pomysłem jest umówienie się na telefonowanie do siebie o ustalonej porze. Warto też podkreślić,
że wychowawcy nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne zniszczenia lub kradzież sprzętu, jakimi dysponują dzieci.

6. Kieszonkowe jest kwestią bardzo indywidualną.

Warto porozmawiać z organizatorami, jaką kwotą powinien dysponować uczestnik wyjazdu. Należy pamiętać, że każde dziecko ma zapewnione w czasie wyjazdu wszystkie atrakcje, wyżywienie, nocleg, dlatego też nie należy przesadzać z kieszonkowym. Wyjazd dziecka to czas, który można wykorzystać na naukę oszczędzania i racjonalnego gospodarowania budżetem. W razie konieczności warto pamiętać, że dzisiejsze możliwości są szerokie – można np. przesłać pieniądze na wskazane konto, aby w szybki i bezpieczny sposób dotarły do Twojego dziecka.

zobacz inne porady dla rodziców

JAK SPAKOWAĆ DZIECKO NA KOLONIE/OBÓZ?

Wysyłacie dziecko na kolonie/obóz i nie jesteście pewni, w jaki sposób je spakować. Przeczytajcie nasz poradnik wtedy nie będziecie się martwić,
że Waszemu dzieckuczegoś zabraknie.

CZY DZIECKO JEST GOTOWE DO WYJAZDU NA KOLONIE?

Poradnik kupującego zwraca uwagę na najistotniejsze
aspekty zakupu używanego samochodu i pozwala uniknąć fundamentalnych błędów.